Alatskivi naistesärk ERM 25
https://www.muis.ee/museaalview/521717
Särk oli vanasti peamine rõivaese. Suvel palavaga oli tavaline, et naised käisidki üksnes särgiväel, sidusid ette põlle, mässisid pihale vöö ja panid pähe tanu. Külmemate ilmade korral jäi särgist näha vaid ülemine pool. Igapäevased särgid olid lihtsamad ning pidusärgid kaunistati tikanditega ja tehti peenemast linasest.
Särgid koosnesid pihaosast, mis oli peenemast ja valgemast kangast ning takusemast alumisest osast. Muuseumisärkidel ei ole paljudel alumine osa ehk alane säilinud, sellepärast võib jääda mulje, nagu need oleksid olnud lühikesed. Särgialast oli mugav lahti harutada ning vajadusel tihedamalt pesta või välja vahetada. Alane oli enamasti õmmeldud laiupidi kangatükist, nii et ühendusõmblus jäi ette või küljele ja allääreks jäi kanga koeserv.
Tüüpilise särgi pihaosa lõige oli väga lihtne. Sirge kangatükk murti pooleks ning murdejoonele ja sellest alla esitükile lõigati T-kujuline ava. Alumine osa palistati pilupalistusega ning T-kujulise ava ülemine osa kurrutati krae või kaelusekandi vahele. Ka varrukad lõigati kandiliste tükkidena. Liikuvuse andsid neile ruudukujulised kaenlalapid, mis õmmeldi varruka ja pihaosa vahele.
Esikinnise lõhik oli naisesärkidel nabani. See lihtsustas lapse toitmist ning ka riietudes astus naine särgi sisse, mitte ei tõmmanud seda üle pea nagu neiud.
Särk kinnitati väikese vitssõle või linanöörist punutud sõltustega. Maarja-Magdaleenast on kirjeldus ka pooletolli laiuse punase peala kasutamise kohta.
Kaks kõige vanemat Põhja-Tartumaa särki on kogutud Kodaverest ja Maarja-Magdaleenast, mõlema valmistamise ajaks on märgitud umbes 1817. Mõlemad on madala kraekandiga särgid. Kodavere särk on kaunistatud punase ja beeži tikandiga ning sissekootud värviliste triipudega varrukad kinnitatud särgi külge peenete lappvoltidega. Maarja-Magdaleena särki iseloomustavad lisaks kitsale kaelusekandile tihedad kurrud kaeluses ja valged püvisilmpistes tikandid ning sõlmtagid kätistel, õlakutel ja kaelusel.
19. sajandi keskpaigaks oli särgimood juba muutunud. Kitsas kaelusekant asendus mahapööratava kraega. Ka hilisematel särkidel on valge tikand. Sellest ajastust on pärit Torma ja Laiuse särgid.
Veel on sajandi keskpaigast pärit üks huvitav särk Laiuselt, kus puudub tüüpiline kurrutatud kaelus. Kaelus on palistatud ning seejärel kahe linase niidiga vahvelkroogitud.
Kogu ülejäänud Eesti särgimoest eristub selgelt sajandi teisel poolel Peipsiäärsetes kihelkondades levinud laiade õlalappidega särk, millel õlalappe ei õmmeldud mitte särgi peale vaid esi- ja seljaosa vahele. Sellised särgid olid kaunistatud punase-musta ristpistetikandiga või ka muu tikandiga. Säilinud on kaks sellist särki ja ühed tikitud õlalapid Tormast, aga ka kirjeldused Maarja-Magdaleena ja Võnnu kihelkondadest.
Sajandi lõpu särkidel on osadel taas näha püstkraed aga nüüd on see veidi laiem ning tihti ilma tikandita. Lisanduvad detailid on ka nööbid. 19. sajandi lõpu särkidel võib olla väga nutikalt tehtud esikinnis, kus esikinnise nööbi-liistudel pole kasutatud lisakangast vaid see on volditud tagasi sellestsamast esitükist. Sellised särgid on kogutud Kodavarest ja Äksist. Ka punaste varesejala pistetega kaunistatud Palamuse särk on pärit sajandi lõpust kuigi on mahapööratava kraega.
Kursi ja Tartu-Maarja kihelkonnast pole säilinud ühtegi naistesärki. Nende kihelkondade rahvariideid tehes tuleb laenata oma komplekti mõni naaberkihelkonna särk. Vanemat tüüpi seeliku juurde sobiks Maarja-Magdaleena ning uuemat tüüpi riiete juurde mõni Laiuse särk.