Tapiku külast 1921. aastal kogutud tanul on juures kirje, et seda kannud kinkija vanaema. Noorik pidanud seda tanu nädal otsa kandma. Natukene aega pärast laulatust, enne tanu kandmist, pidanud pruut mehe mütsi natuke aega kandma.
https://www.muis.ee/museaalview/584483
Ligikaudu 1800. aastal Põltsamaal valmistatud linukas koguti muuseumisse Kolga-Jaanist. Juures legend: “Võrdlemisi terve linuk (a) rohkelt musta siidiga tikitud (litred puuduvad osalt). Pärg (b) kuld karraga ületõmmatud kasetoht.”
https://www.muis.ee/museaalview/579692
Tanu on kogutud muuseumisse Koigi vallas elanud Ann Saarupi käest, kes rääkis, et müts on ema käest saadud, ema saanud vanaemalt, kes elas Tamme talus, Viruvere külas, Imavere vallas. Vanus ja tegija teadmata. Tanu kantud tärgeldatult, nii et ta kõrgel püsti seisnud. Nöör on selleks, et pea ümber kokku tõmmata.
https://www.muis.ee/museaalview/578713
Tanu andis muuseumile 1920. aastal Anna Ani, kes kinnitas, et see kuulus kunagi tema ema-emale, kes sellega kirikus käis.
https://www.muis.ee/museaalview/544932
1920. aastal muuseumisse kogutud tanu andis üle Heino Rebane, kes sai selle Kadri Tõhkeri käest Rahussaare talust, Järavere külast, Imavere vallas.
https://www.muis.ee/museaalview/544384
Ann Räts valmistas tanu 1870, muuseumisse kogudes on lisatud märge, et kantud iga päev pääs rätiku asemel. Igaüks teinud omale ise, nii et hinda ei teata. Tanu koguti muuseumisse Pihlaka talust, Järavere külast, Imaveres.
https://www.muis.ee/museaalview/543865
Pilistvere tanu ERM A 113:36
1870. aastal valmistatud tanuga olla selle tegijat Mari Lauku tanutatud. Mari elas Õunapuu talus, Järavere külas, Imavere vallas.
https://www.muis.ee/museaalview/543340
Kõo vallast kogutud "Toritanu" ehk "torniga tanu" kanti kõvaste tärgeldatud ots lontis; esiveerel pits, seljapääl linane (uuemal ajal siidine) pael, millel teine ots teise tanu nukka kinnitatud oli: [vt joonis peakataloogist]. Kiriku minnes kanti tanupääl rätti, mille otsad pää taha kinni oli seotud. Tanu esimene äär paistis rätiku alt välja.
https://www.muis.ee/museaalview/584400
Peakatte on muuseumile andnud Madli Kullerkupp Imavere valla Tamme küla Leisu talust. Üleandmisel on linuka valmistamis ajaks hinnatud 1800, juures märge: “pruudile sai tanutamise aegu pähe pantud, sellega sai ka peale selle kirikus käidud.”
https://www.muis.ee/museaalview/505330